Slavnostní promenády

Během prvního víkendu mohou návštěvníci Mnichova a Oktoberfestu obdivovat hned dvě slavnostní přehlídky. Ta první se koná hned první den Oktoberfestu a začíná dokonce ještě před oficiálním zahájením.

Jedná se tzv. "Einzug der Wirte", v doslovném překladu "Příchod hostinských", kdy všichni vlastníci velkých stanů na Oktoberfestu přijíždějí v bohatě zdobených povozech tažených koňmi na Theresienwiese. Jedná se samozřejmě o připomenutí minulosti, kdy pivovary vozily v povozech dřevěné sudy s pivem. Dnes již tyto tradiční sudy nahradily sudy plechové, a to s výjimkou pivovaru Augustiner, jenž stále používá velké dvou set litrové sudy.

Slavnostní přehlídka začíná na Sonnestrasse v 10:50 hod. a po pětikilometrové trase se povozy dostanou na Theresienwiese. Zde je pak ve stanu Schottenhamel slavnostně naražen první sud mnichovským starostou (tzv. Anstich) a Oktoberfest je tak oficiálně zahájen.

Hned druhý den se koná další slavnostní přehlídka, tentokráte zaměřená na kroje. V Bavorsku existují desítky spolků, které udržují krojové tradice a tyto spolky společně se střeleckými kluby jsou zvány k této slavnostní přehlídce.

Té se pravidelně účastní na deset tisíc lidí z několika stovek různých spolků a také řada kapel hrajících převážně tradiční bavorské písně a pochody. Přehlídka začíná první neděli v 10:00 hod. a trvá přibližně dvě hodiny. Trasa je zhruba dvojnásobná oproti první přehlídce, takže je vždy dostatek prostoru najít volné místo okolo průvodu.

Povoz Ochsenbraterei
Povoz Ochsenbraterei
Promenáda pivovarů
Promenáda pivovarů
více fotografií z Oktoberfestu
Kontakt
  |   Ochrana soukromí