Jak se dostat k pivu?

Na první pohled zřejmě nepříliš srozumitelná otázka; kde jinde by se měl člověk dostat k pivu, když ne na Oktoberfestu? Ve většině případů to skutečně problém nebude, ovšem ten, kdo někdy na Oktoberfest zavítal za slunečného počasí v sobotu odpoledne, ví, že vše není tak jednoduché, jak se může zdát...

Pivo se na Oktoberfestu prodává pouze ve stanech a jejich zahrádkách. Velkých stanů s kapacitou několik tisíc míst je na louce čtrnáct a k tomu se nabízí řada dalších menších stanů; zde všude se do velkých tupláků čepuje pivo jednoho ze šesti mnichovských pivovarů.

Na louce je dále řada pouličních stánků a pultů s občerstvením, ovšem zde pivo nekoupíte. Na promenádách mezi stany si tak na pivu nepochutnáte - cesta za lahodným pěnivým mokem vede pouze do stanu či na jeho zahrádku.

Problém pro návštěvníka může nastat v okamžiku, kdy se stany i zahrádky začnou zaplňovat. To se začíná dít zpravidla velmi brzy odpoledne; v okamžiku, kdy je stan zcela naplněn, se jeho brány zavírají a před vstupem se začínají tvořit fronty lidí čekajících na uvolněná místa odchozích lidí.

Totéž se, zejména během víkendu a za příznivého počasí, často odehraje i se zahrádkami těchto stanů. Zejména o víkendu se tak může stát, že v danou chvíli nejsou žádné stany ani zahrádky volně otevřeny a jediná možnost, jak se k pivu dostat, je vyčkat frontu.

Ani ve chvíli, kdy se dostanete na zahrádku či do stanu, ještě není definitivně vyhráno. Pivo se neprodává "na stojáka", ale pouze ke stolu. Proto je nutné najít ještě nějaké volné místo u některého z dlouhých stolů, což může být ve špičce velký problém. Ve chvílích pivní nouze pak někdy nezbude nic jiného, než se domluvit s osazenstvem některého stolu, aby vás nechali posadit na chvíli nezbytně nutnou pro obdržení a zaplacení plného tupláku. Stát a popíjet je zde totiž dovoleno, stát a kupovat dovoleno není...

Tupláky na Oktoberfestu
Tupláky na Oktoberfestu
Pivovar Spaten
Pivovar Spaten
více fotografií z Oktoberfestu
Kontakt
  |   Ochrana soukromí