Oblečení na Oktoberfest

V tradičním bavorském oblečení, kterými jsou u mužů Lederhose a u žen Dirndl, navštěvuje Oktoberfest velká většina místních obyvatel všech věkových skupin. Dokonce i řada návštěvníků z ciziny podlehne kouzlu tradičního oděvu, a tak stále více cizinců různé národnosti či barvy pleti lze potkat ve slušivých kožených bavorských kalhotách... Místní jsou tímto přístupem v drtivé míře nadšeni, ovšem najdou se i pravověrní obyvatelé Bavorska, kterým se tato praxe nelíbí, neboť podle nich by tento oděv měli nosit pouze místní...

Pokud se rozhodnete jít s davem a obléknete na sebe Dirndl či Lederhose, rozhodně se však nesetkáte s jakoukoliv nevolí, právě naopak. Musíte však počítat s tím, že to není právě levná záležitost.

Dirndl je tradiční lidový oděv nošený zejména v jižním Německu či Rakousku. Tradiční kroj sestává ze široké a dlouhé sukně s živůtkem, bílé halenky a barevné zástěry. Na Oktoberfestu se můžeme setkat s Dirndlem v mnoha podobách, stylech či délce. Dokonce i tradiční bílou halenku střídají v posledních letech různobarevné modely. Dirndl na Oktoberfestu neodmyslitelně patří i k servírkám v téměř všech stanech; je nošen dokonce servírkami v tradičních restauracích i mimo Oktoberfest.

Dámy, které hodlají obléci Dirndl, by měly mít na paměti i další funkci, kterou tento úbor má. Pokud se uzel tkanice zástěry uváže na levé straně, značí to, že nositelka je nezadána a otevřena k flirtování. Je-li uzel na pravé straně, pak je nositelka zadána a pánové mají smůlu, uzel uvázaný vzadu je vyhrazen pouze pro vdovy (na Oktoberfestu též pro servírky...) a uzel uvázáný vepředu uprostřed nosí pouze panny. Takže dámy, i takováto maličkost může značně ovlivnit váš zážitek z Oktoberfestu...

Lederhose je tradiční oděv bavorských chlapců a mužů, v minulosti běžně používaný jako pracovní oděv, dnes spíše oděv pro volný čas a speciální příležitosti. Jedná se o kožené krátké kalhoty nad či pod kolena (zřídkakdy až ke kotníkům) s typickým zapínáním předního dílu (tzv. padací most). Dospělý Bavořan si zpravidla pořizuje jedny Lederhose na celý život (díky kvalitě kůže a kvůli vysoké ceně...). Outfit je doplněn košilí, buď bílou či s kostkovaným vzorem různých barev (tradičně červené či modré) a dlouhými podkolenkami.

Kontakt
  |   Ochrana soukromí