Historie Oktoberfestu

Historie Oktoberfestu se začala psát již v roce 1810. V říjnu tohoto roku došlo v Mnichově ke královské svatbě, kdy se korunní princ Ludwig (později král Ludwig I.) oženil s Terezou Sasko-Hildburghausenskou. Občané Mnichova byli pozváni na oslavy této svatby, jež se konaly na prostranství posléze na počest královny Terezy pojmenovaném Theresienwiese (Terezina louka).

Oslavy byly tehdy zakončeny koňskými dostihy před zraky královské rodiny, což započalo každoroční tradici dostihů a slavností. Postupně se přidávaly další prvky, z nichž některé vytrvaly do dnešních let a vznikla z nich dlouhá tradice. Například v roce 1850 se poprvé uskutečnil slavnostní pochod, jenž se koná dodnes a účastní se ho tisíce lidí v tradičních bavorských krojích.

Původně tak slavnosti tak úzce jako dnes s pivem spojeny nebyly, jakkoli se tento nápoj na slavnostech pil od samého počátku. Úloha tohoto pěnivého nápoje se začala prosazovat až na konci 19. století. V roce 1887 poprvé došlo k organizované účasti mnichovských pivovarů, včetně jejich slavnostního příjezdu na louku, z čehož se stala další zajímavá tradice slavností.

Původně se slavnosti konaly v říjnu, ale postupem času byly zejména kvůli počasí předsunuty o několik týdnů vpřed. Oktoberfest se neodehrál každý rok - nekonal se v letech válečných a v době, kdy město sužovaly epidemie cholery.

Nejsmutnějším rokem Oktoberfestu byl rok 1980, kdy zde došlo k teroristickému útoku a výbuchu nastražené bomby, při němž zemřelo 12 lidí a dalších několik desítek bylo vážně zraněno.

Oide Wiesn
Oide Wiesn
Historický Oktoberfest
Historický Oktoberfest
více fotografií z Oktoberfestu
Kontakt
  |   Ochrana soukromí