Jak se dostat do stanu na Oktoberfestu?

Během Oktoberfrestu se pro návštěvníky otevírá čtrnáct velkých stanů, každý s kapacitou několik tisícovek míst buď uvnitř či na přilehlé zahrádce. Kromě velkých stanů se na louce nachází řada stanů menších, jež pojmou od několika desítek až po stovky dalších návštěvníků.

Jakkoli i mimo stany se lze na slavnostech dobře pobavit, ta hlavní zábava se odehrává právě z nich. V každém z velkých stanů hraje jedna či dokonce více kapel a s přibývajícím časem a počtem vypitých piv se nálada ve stanech stává zajímavější, čemuž hudební produkce výrazně napomáhá... A pak je zde ještě jeden další důvod, proč je dobré stan navštívit - jinde než ve stanech či na jejich zahrádkách se na Oktoberfestu pivo neprodává.

Zajistit si místo ve stanu lze pomocí rezervace. Jednotlivé stany začínají rezervace přijímat již v lednu příslušného roku; návštěvníci by neměli příliš nad čím váhat, neboť stoly určené pro rezervace jsou zpravidla velmi rychle zaplněny. Stůl lze rezervovat pro blok odpolední (od 12 do cca 16 hodin) či večerní (zpravidla od 16 hod. do konce dne); šance že vaše rezervace bude úspěšná je výrazně vyšší u odpoledního bloku...

Rezervovat lze pouze celý stůl pro deset lidí, nikoliv jednotlivá místa. Pokud rezervujete stůl celý a přijde vás například pouze šest, je velmi pravděpodobné, že k vám budou případně čtyři jiní příchozí lidé posazeni... U rezervace se platí rezervační poplatek, jenž v sobě zahrnuje bezplatnou konzumaci určeného jídla a pití (zpravidla dva tupláky piva a tradiční pokrm - polovinu kuřete, ale záleží na jednotlivých stanech).

Ani bez rezervace však návštěvník nemusí zoufat - stany mají povinnost ponechávat část stolů bez rezervace pro volně příchozí. Vstup do stanu je zdarma; po zaplnění stanu se však uzavírá a další návštěvníci jsou vpouštěni až v okamžiku, kdy jiní návštěvníci stan opouští.

Stany se zaplňují brzy odpoledne a kolem čtvrté hodiny odpolední jsou zpravidla všechny zcela plné; lepší situace je na zahrádkách, ale i ty bývají často zcela zaplněny, zejména o víkendech. Pokud chtějí mít návštěvníci jistotu, že seženou volný stůl ať již ve stanu či na zahrádce, je třeba ve všední dny dorazit na louku zhruba před druhou hodinou odpolední; o víkendech pak ideálně již před polednem.

Místo u stolu je pro žíznivé návštěvníky totiž životně důležité - bez místa u stolu si na Oktoberfestu totiž pivo nekoupí.

Interiér stanu
Interiér stanu
Stan Löwenbräu Festhalle
Stan Löwenbräu Festhalle
více fotografií z Oktoberfestu
Kontakt
  |   Ochrana soukromí