Marienplatz

Marienplatz (neboli Mariánské náměstí) je absolutním centrem Mnichova, nejen starého města ale i jeho moderní části. Pokud by si měl návštěvník vybrat pouze jeden turistický cíl z Mnichova, jeho cesta by měla vést právě sem, neboť pokud jste nenavštívili Marienplatz, jako byste v Mnichově nebyli.

Většina turistů si toto uvědomuje, a proto je náměstí vždy velmi zalidněno, o víkendech až téměř nezdravě... Marienplatz je ideálním startem pro prohlídku Mnichova; v jeho blízkosti se nachází řada pamětihodností, ale i kaváren, restaurací a moderních obchodů.

Hlavní dominantou Mariánského náměstí je Nová radnice (Neues Rathaus), jež se nachází na severní straně náměstí. Tato neogotická stavba vypadá výrazně starší než ve skutečnosti je - pochází z druhé poloviny 19. století a zcela dokončena byla v roce 1905. Nahradila starší radnici a dnes v ní sídli starosta města i městská rada. Radnice má vysokou věž, na kterou mohou návštěvníci vystoupat (či dojet výtahem) a z které je úžasný výhled na Mnichov; v případě dobrého počasí jsou vidět i vrcholky Alp.

Ve východní části náměstí je Stará radnice (Altes Rathaus), jež jako radnice sloužila po několik staletí od 14. století do roku 1874. Impresivní je zejména její interiér; ve Staré radnici sídlí muzeum hraček, takže je ideálním cílem pro rodinnou návštěvu.

Zřejmě nejznámější turistickou atrakcí Mnichova je Glockenspiel - zvonkohra umístěná v Nové radnici, jež kromě zvonkových skladeb přehrává i dva výjevy z historie Mnichova; pokud byste netušili, proč se těsně před 11 a 12 hodinou (v létě i před 17 hodinou) nedá přes Mariánské náměstí téměř projít, je to právě z toho důvodu, že v tyto hodiny se zvonkohra spouští...

Mariánské náměstí je kromě pamětihodností též centrem obchodu; severně od Nové radnice vedou Dienerstrasse a Weinstrasse, kde se nachází řada moderních obchodů. Na západ od Marienplatzu pak vede Kaufingerstrasse, což je největší "nákupní ulice" v Mnichově.

Stará radnice
Stará radnice
Glockenspiel
Glockenspiel
více fotografií z Oktoberfestu
Kontakt
  |   Ochrana soukromí